Краєзнавство

                                                          Мій рідний край - моя історія жива 

 

Дубно — місто обласного підпорядкування, районний центр Рівненської області. Знаходиться за 40 кілометрів від обласного центру міста Рівного і на відстані 360 км від столиці України — міста Києва. Розташоване на березі річки Іква, на перехрестях автомагістралей Тернопіль−Брест і Київ−Чоп, при залізниці Здолбунів−Львів. Місто Дубно належить до лісостепової зони південно-східної частини Рівненської області, клімат якої помірно-теплий і вологий. Територія міста становить 2704,0 гектарів, з яких 874 га забудовано. Населення міста становить 42 тисячі осіб.
 

Одна з легенд розповідає: Йшов 1577 рік. У Дубенській фортеці, князь Острозький, видавав заміж племінницю Беатку. У замковому палаці гамірно. Багато гостей. У капличці — останні приготування до вінчання… Та весільній церемонії завадили татари, що міцним кільцем оточили замок. Запрошені в розпачі. Потроху почали розходитися. Беатка вийшла на мур замку і в низині заплави річки Іква справді побачила татарський табір. Запалила гніт і стрельнула з гармати. Ядро випадково влучило в ханське шатро. Присутні гості очікували різкого пожвавлення ворога, та татари для себе побачили у цьому прикрий знак небес і відступили. Беатка на це додала: «Тепер можна і під вінець». Пройшли століття, а одну з веж Дубенського замку, котра і донині височіє понад Іквою, так і називають «Беаткою», або Дівич-вежею…

Пригадуєте у Тараса Шевченка: «Води чимало утекло із Ікви — в синє море…» А скільки тих історій, легенд народилося тут і з плином часу змінилося, а то й узагалі зникло зі скрижаль людської пам’яті. А в тім — історія старовинного Дубна вельми промовиста і напрочуд багата. Дубно — одне із найдавніших та найцікавіших міст Волині. Ще з автомагістралі, під’їжджаючи до Дубна, понад рікою, потопаючи в зеленому оточенні верболозу, видніються високі мури середньовічної твердині.